Czego nie wiesz o Szwecji? Cz. 1

Aktualności | | |
stockholm-3502745_1280

Jako biuro tłumaczeń języków skandynawskich interesujemy się nie tylko samą mową ojczystą tych krajów, ale też historią, kulturą czy zwyczajami. Dlatego dziś przedstawiamy wam kilka ciekawostek dotyczących Szwecji, o których jeszcze mogliście nie wiedzieć. Zapraszamy do lektury.

Szwecja jest monarchią

I ma swojego króla. Obecnie jest nim Karol XVI Gustaw, a jego następczynią jest córka, księżna Wiktoria Bernadotte. Dziś jednak król w Szwecji pełni tylko funkcję reprezentacyjną i nie ma realnej władzy. Za to wśród jego obowiązków znajduje się dość przyjemny przywilej, jak np. wręczanie Nagrody Nobla.

Angielski prawie jak język urzędowy

Oczywiście językiem urzędowym w Szwecji jest szwedzki, niemniej jednak prawie 90% społeczeństwa zna również angielski. Bez obaw więc ze znajomością najpopularniejszego języka dogadamy się w Szwecji właściwie z każdym.

Ekologia na pierwszym miejscu

Szwedzi są bardzo proekologiczni. Zauważymy to już po chwili pobytu w każdym szwedzkim mieście. Ulice są tu niemalże sterylnie czyste. Do tego recykling i segregowanie śmieci funkcjonują na najwyższym poziomie. Obywatele są też nauczeni dbać o czystość, a śmiecenie uznawane jest za wyjątkowy nietakt i mało kto się go dopuszcza. Jeśli nam się zdarzy wyrzucić jakiś papierek na ziemię, możemy zostać szybko upomniani przez przypadkowych przechodniów.

Słodyczowa sobota

Szwedzi mają zwyczaj dawania swoim dzieciom słodyczy jedynie w soboty. Ten prozdrowotny rytuał znacznie zmniejszył ilość przypadków próchnicy wśród najmłodszych. Ograniczenie słodkości to tylko część dbania o zdrowie, które jest w Szwecji tak samo promowane jak dbanie o środowisko. Dzięki temu Szwedzi rzadziej chorują i sporadycznie korzystają z pomocy lekarzy.

Utrudniony dostęp do alkoholu

Dostępność alkoholu, a raczej jej ograniczanie, mogłyby zaskoczyć niejednego Polaka. W tygodniu w Szwecji można kupić alkohol tylko do godziny 18 i to w sklepach, które mają specjalne pozwolenie. Natomiast w weekendy jest jeszcze trudniej, gdyż trunki zakupimy tylko do 13. Zakupów alkoholowych może dokonać osoba, która ukończyła 20 rok życia. Zaskoczyć mogłaby nas też sama zawartość procentów np. w piwie. Te na szwedzkich półkach są zdecydowanie słabsze.