Czy warto uczyć się języków skandynawskich?

Aktualności | | |
Department_of_scandinavian_languages

Języki skandynawskie, czyli norweski, szwedzki, duński oraz fiński, stanowią dla Polaków nie lada wyzwanie. Nie jest łatwo się ich nauczyć, ale z pewnością warto. Wszelkie rankingi udowadniają bowiem co roku, że każdy kraj skandynawski to wspaniałe miejsce do życia i pracy.

Języki skandynawskie w naszym kraju uważa się za przyszłościowe. Nie tylko z uwagi na fakt, że ta część świata uznawana jest za najszczęśliwszą, najbardziej stabilną ekonomicznie i społecznie, a także dlatego, że Polacy coraz częściej podejmują współpracę z krajami skandynawskimi. Nawet więc jeśli nie planujesz przenieść się do Danii, Norwegii, Szwecji czy Finlandii, znajomość języka któregoś z tych krajów, może uczynić cię bardzo wartościowym w oczach przyszłego pracodawcy.

Język norweski

Norweski uznawany jest za najłatwiejszy z pośród całej tej grupy języków. Na świecie posługuje się nim około 5 mln osób. Sam język cechuje się licznymi dialektami. Jego dwie najbardziej oficjalne formy to bekmal (3,5 mln osób) oraz nynorsk (700 tys. osób). Ważnym argumentem przemawiającym za nauką norweskiego jest bardzo chłonny rynek pracy, niskie bezrobocie oraz wysokie zarobki nawet w pracach czysto fizycznych.

Język szwedzki

Szwedzkim posługuje się około 10 mln ludzi na całym świecie. Wśród krajów, gdzie go usłyszymy znajduje się oczywiście Szwecja, ale także Norwegia, Estonia Finlandia. Jeśli znacie niemiecki, bardzo wam to pomoże w nauce szwedzkiego. A on z kolei ułatwi wam porozumiewanie się z Norwegami.

Język duński

Język duński uznawany jest, obok holenderskiego i chińskiego, za najtrudniejszy język świata. Posługują się nim nie tylko w Danii, ale też na Wyspach Owczych, Szlezwiku-Holsztynie oraz częściowo na Islandii. Mimo wszystko warto poświęcić czas i energię na naukę duńskiego, bowiem Dania uchodzi za najszczęśliwszy kraj na świecie oraz jedno z najlepszych miejsc do życia i pracy.

Język fiński

Język fiński, z uwagi na położenie geograficzne Finlandii, zwyczajowo uznany jest za język skandynawski. Nie jest to jednak ta sama rodzina językowa. Prócz Finlandii usłyszymy go również w Szwecji oraz Republice Karelii w Rosji. Fiński to bardzo trudny język, posiada niezliczoną ilość przypadków i końcówek, ale na szczęście nie występują w nim rodzaje. Mimo to, warto się go uczyć, gdyż Finlandia znana jest jako najstabilniejsze państwo świata.